Finanse

Maszyny poleasingowe – za i przeciw

Co przemawia na ich korzyść

Zacznijmy od ceny. Z pewnością jest to jedna z większych zalet sprzętu poleasingowego. Na najróżniejszych aukcjach firm, które specjalizują się w skupowaniu sprzętu poleasingowego lub bezpośrednio od osób, które miały na dany środek trwały umowę leasingową, a po jej pozytywnym ukończeniu zdecydowały się na sprzedaż zamiast pozostawienie sobie środka trwałego. Dlaczego tak robią? Prawdopodobnym powodem jest to, że po prostu lepszym z punktu widzenia finansowego rozwiązaniem jest wykup środka trwałego (kwota wykupu może stanowić nawet jeden procent wartości początkowej) niż oddanie go z powrotem firmie leasingowej. Jednak nie tylko cena przemawia za tym, że maszyny rolnicze poleasingowe to dobry zakup. Weźmy pod lupę monitory komputerowe. Sam posiadam kilka poleasingowych monitorów, które służą mi już dobre kilka lat. Kupiłem je po bardzo okazyjnych cenach (ok. jedna czwarta ceny nowego monitora). Brak wypalonych pikseli, wszystko działa sprawnie, jedynie można zauważyć drobne zarysowania na podstawkach, jednak dla mnie to zupełnie nie problem.

Co przemawia na niekorzyść

Jest bardzo wielu ludzi, którzy po prostu lubią nowe rzeczy – i nie chodzi tutaj o nowe, w sensie kupione, tylko nowe, czyli nigdy nie używane. Z pewnością dla nich nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem taki zakup. Co jeszcze może przemawiać na niekorzyść? Z pewnością to, że mimo wszystko dany środek trwały jest w eksploatacji już od dwóch, trzech lat. Jeśli mówimy o samochodach to akurat w tym przypadku dla większości będą to tak jakby nowe maszyny poleasingowe. Oczywiście i w te trzy lata da się doprowadzić samochód do złego stanu.

Dlatego przy takim zakupie będzie niezbędne sprawdzenie go u mechanika oraz dokładne przejrzenie książki serwisowej. Dzięki temu każdy kupujący będzie miał jasny obraz tego, jakie mogą czekać go wydatki w niedalekiej przyszłości od zakupu. Mimo wszystkich porad i tego, co zawiera ten artykuł to i tak wybór o tym, czy zakupimy maszyny poleasingowe, czy raczej nie zdecydujemy się na ten wydatek musi zależeć tylko i wyłącznie od świadomej, dobrze przemyślanej decyzji kupującego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.