Ogólnotematyczne

Jak wybrać odpowiedni dom spokojnej starości?

Decyzja o wyborze domu spokojnej starości nie jest najłatwiejsza. Przekazując bliską, starszą osobę pod opiekę innych ludzi, rodzinie często zależy na zapewnieniu jak najlepszych warunków. Na co warto zwrócić uwagę podczas szukania takiego miejsca?

Rekomendacje

Prawdopodobnie najbardziej wartościowym źródłem informacji są po prostu osoby mające styczność z takimi miejscami. Jeśli dom opieki społecznej gwarantuje zadowalające warunki, pozytywne opinie szybko rozejdą się wśród zainteresowanych. Warto więc zasięgnąć porady u znajomych i członków rodziny, którzy również przekazali starsze osoby do domu starości. Takim źródłem rekomendacji może być również pielęgniarka, lekarz, dotychczasowa opiekunka lub sąsiedzi. Niekiedy można też zorientować się w Internecie, pytając na forach i mediach społecznościowych. Jest to popularny sposób pozyskiwania opinii, często pochodzących od faktycznych klientów z doświadczeniem. Warto jednak pamiętać, że zdarzają się podstawione osoby, które wyrażają pozytywne opinie wyłącznie po to, by ściągnąć klientów do danego miejsca.

Jakość opieki

Istotne jest, co oferuje dom starości i jacy ludzie w nim pracują. O ile ktoś ma dostęp do obeznanych w temacie osób, warto wypytać o rzeczywistą pracę ośrodka. Na jakim poziomie zaspokajane są potrzeby mieszkańców i jak są traktowani? Czy w ośrodku pracują specjaliści, czy zapewniane są regularne konsultacje lekarskie itd.? Czy w kuchni zwracana jest uwaga na przestrzeganie zaleceń dietetycznych mieszkańców cierpiących na różne choroby, np. cukrzycę? Przy wyborze ośrodka można także kierować się ilością osób zamieszkujących jeden pokój, jakie jest jego wyposażenie, czy wygodny jest dostęp do łazienki itd.

Przede wszystkim, warto osobiście odwiedzić dom spokojnej starości, by samodzielnie zebrać trochę obserwacji. Przydatne będą rozmowy z mieszkańcami, którzy znają temat od środka.

Lokalizacja

Dla wielu osób jest to główny argument przy podejmowaniu decyzji o domu opieki społecznej – bliskie umiejscowienie. Czasami dany ośrodek jest jedynym w okolicy, a czasami rodzina woli mieć po prostu starszą osobę w niedalekiej lokalizacji. Ułatwia to odwiedziny oraz kontrolowanie sytuacji. W razie ewentualnych trudności można szybko przyjechać na miejsce. Warto też zwrócić uwagę na to, czy dom spokojnej starości położony jest w ładnej okolicy. Dostęp do zieleni, możliwość spacerowania po ogrodzie i zażywanie delikatnych kąpieli słonecznych można znacznie poprawiać zdrowie i samopoczucie najbliższej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.